lg_Talent_Series_graphic1

TALENT SHOW SERIES

  • March 19, 2019
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Browning Springs Middle School Talent Show
     
    BSMS Talent Show Winners 18-19

    First Place:  Noah Schneider, Vocal and Piano Performance
    Second Place:  Ariel Gee and Chase Brummer, Vocal and Piano Performance
    Third Place:  TIE ~ Abigail Wheeler, Vocal Performance & Victoria Ramsey, Vocal Performance
    Emcees:  Ganesa Arnett
    Stage Crew:  Micah Combs and Braiden Crabtree
    Guest Performers:  Ja'Kiyah Rutledge & Jontae Minor, HCCHS
     

    February 22, 2019
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Earlington Elementary School Talent Show
     
    EES_Winners_18-19

    First Place:  Bailey Stanley, Vocal Performance
    Second Place:  Jaxon Ratliff, Dance Performance
    Third Place:  Kira Scarbrough, Vocal Performance
    Emcees:  
    Stage Crew:  
    Guest Performers:  Devin Miller, HCCHS
     

    February 7, 2019
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Southside Elementary School Talent Show
     
    SES Winners

    First Place:  Kial Mitchell, Vocal Performance
    Second Place:  Jaci Childress, Dance Performance
    Third Place:  TIE ~ Alex Crook, Drum Performance & Lynsey Menser, Vocal Performance
    Emcees:  Jude Mitchell & Houston Stokes
    Stage Crew:  GT Leadership Students
    Guest Performers:  Barrel Boys (Colton Browning and Carson Mackey)- SHMS & Vera Fischer, MNHHS
     

    December 18, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Hopkins County Central High School Talent Show
     
    winners

    First Place:  Marissa Todd, Vocal Performance
    Second Place:  Ja'Kiyah Rutledge, Dance Performance
    Third Place:  TIE ~ Jontae Minor, Vocal Performance & Victoria Burford, Vocal Performance
    Emcees:  Kaison Osborne & September Stewart
    Stage Crew:  Mallory Rodgers & Lexi Wicks
    Guest Performers:  De'Caris Logan & Ishmael Foster
     

    December 17, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 West Broadway Elementary School Talent Show
     
    Winners  

    First Place:  Stevette Combs, dance
    Second Place:  Abi Wood, vocal
    Third Place:  Maddy Beard, Lauren Davis & Hayden Gamblin, dance
    Emcee:  Mackenzie Elkins
    Guest Performer: MNHHS Color Guard


    December 14, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 West Hopkins Middle School Talent Show
     
    Middle_School_Winners  

    First Place:  Ethan Peyton, vocal and guitar performance
    Second Place:  Zoe Anthony, vocal performance
    Third Place:  tie:  Kaylee Sharpe, vocal performance and Karynn Scruggs, vocal performance
    Emcee:  Riley Caroll
    Guest Performer:  Lasia Vanlue and Markkeyce Vanlue
     
    December 14, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 West Hopkins Elementary School Talent Show
     
    Elementary Winners

    First Place:  Savannah Jo Barnett, vocal performance
    Second Place:  Madison Ramage, vocal performance
    Third Place:  Rose Marie Bernal, mathematical mind reading performance
    Emcee:  Riley Caroll
    Guest Performer: Lasia Vanlue and Markkeyce Vanlue
     

    December 14, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Hanson Elementary School Talent Show

    Hanson Winners
     
    First Place:  Emma Rogers, vocal and signing performance
    Second Place:  Westyn Miles, piano performance
    Third Place:  Carson Smith, magic act
    Emcee:  Aiden Knight and Madasyn Bennett
    Guest Performer: Lasia Vanlue and Markkeyce Vanlue, Madisonville North Hopkins
     
    December 7, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 James Madison Middle School Talent Show
     
    Winners  

    First Place:  Presley Lutz and Lauren Wooten, dance performance
    Second Place:  Katelyn and Justin Rodgers, piano and drum performance
    Third Place:  Emily Wilson, dance performance
    Emcees:  Ali Ipock & Kaleb Ervin
    Stage Managers:  Molly Bachman, Molly Kate Bradley, Wyatt Coleman, and JJ Brown
    Guest Performer: Landon Harris, MNHHS
     

    November 20, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Pride Elementary School Talent Show
     
    PES_Winners  

    First Place:  Mya Latimer, piano/vocal performance
    Second Place:  Canaan Weldon, piano performance
    Third Place:  Reagan Butler, vocal performance
    Emcees:  Paige Brummer, Karson Starks & Virginia Nance-Woehler
    Guest Performer: Mia & Alyssa Bruno, MNHHS
     
    November 20, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 South Hopkins Middle School Talent Show
     
    South Middle Winners

    First Place:  Alyssa Townsell, Vocal Performance
    Second Place:  Cami McGuire, Vocal Performance
    Third Place:  Will Townsell, Vocal/Guitar Performance
    Emcee:  Chloe Mackey
    Audio:  Mr. Chris Manning
    Stage Manager:  Chloe Davis
    Guest Performer:  Vera Fischer, MNHHS Junior


    November 19, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Grapevine Elementary School Talent Show
     
    Winners

    First Place:  Brianna Harris, dance performance
    Second Place:  Travin Qualls, vocal performance
    Third Place:  Erin Wilson & Sadie Duncan, vocal duet
    Emcees:  Sidney Crawford & Noah Florea
    Guest Performer:  Brock Terry & Mr. Bauer


    October 26, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Jesse Stuart Elementary School Talent Show
     
    Talent Show Winners

    First Place:  Olivia Russell, dance performance
    Second Place:  Gavin Ball, piano performance
    Third Place:  Cole Garrett, vocal performance
    Emcees:  Abbie Brown & Katie Gillette
    Guest Performer: Sophia Myers, BSMS 


    October 5, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2018-19 Madisonville North Hopkins High School Talent Show
     
    MNHHS Winners

    First Place:  Markkeyce Vanlue, Dance Performance
    Second Place:  Makayla Cummins, Vocal Performance
    Third Place:  TIE - Decision, Band Performance / Lasia Vanlue, Vocal Performance
    Emcees:  Krey Cunningham and Chandler Moore
    Audio:  Jackie Zheng
    Stage Managers:  Dylan Trevathan and Dom Garcia
     

     April 26, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 High School District Talent Show
     
     2018_HS_Winners
    First Place:  Mia Bruno, Guitar and Vocal Performance
    Second Place:  Indra Mattjsen, Vocal Performance
    Third Place:  Markkeyce Vanlue, Dance Performance
    Emcee:  Rachel Carver
     
     April 26, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Middle School District Talent Show
     
     2018_MS_Winners
     
    First Place:  Sophia Myers, Dance Performance
    Second Place:  Makayla Cummins, Vocal Performance
    Third Place:  Carson Mackey & Colton Browning, Drum Performance
    Emcee:  Hilary Curneal & Jack Wagoner
     

    April 24, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Elementary District Talent Show
     
     2018_ELE_Winners
     
    First Place:  Alex Crook, Drum Performance
    Second Place:  Paige Burns, Hula Hoop Performance
    Third Place: Katelyn Rodgers, Piano Performance
    Emcee:  Cohl Hoard & Jordan Owens
     

     March 16, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Southside Elementary School Talent Show
     
     SES
    First Place:  Alex Crook, Drum Performance
    Second Place:  Lyndsey Menser, Vocal Performance
    Third Place:  TIE - Kennedy Greer, Dance Performance / Chastin Ferrell, Dance/Comedy Performance
    Emcee:  Hayden Crick, Brody Duncan, and Cohl Hoard

     

     March 9, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Earlington Elementary School Talent Show
     EES Talent Show Winners 2018
     
    First Place:  Alyssa Townsell (Vocal Performance)
    Second Place: Paige Burns (Hula Hoop Performance)
    Third Place: Kira Scarbrough (Vocal Performance) 
    Emcee: Jordan Haw
    Guest Performer: MNHHS Winter Guard
     

     March 9, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Browning Springs Middle School Talent Show
     
     2018 BSMS Winners
    First Place:  Sophia Myers (Dance Performance)
    Second Place: Kevin Mitchell (Drum Performance)
    Third Place: Emma Evans, America Gonzalez, and Abigail Wheeler (Flag Performance) 
    Emcees: Anna Bruce and Jack Wagoner
    Guest Performer:  Mia Bruno, MNHHS
     

     January 26, 2018
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Grapevine Elementary School Talent Show
     
     Winners
    First Place:  Brianna Harris (Piano Performance)
    Second Place: Erin Wilson (Vocal Performance)
    Third Place: Karson Morgan (Guitar Performance) 
    Emcees: Izaac Bridgman and Morgan Capps
    Guest Performer:  Becky Brooks, HCCHS
     

     December 15, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Hopkins County Central High School Talent Show
     
     HCCHS_Talent_Show_Winners
    First Place:  Marissa Todd (Vocal Performance)
    Second Place: Sydnie Byrum (Vocal Performance)
    Third Place: Kaiden Vandiver (Vocal Performance) and Devin Miller (Signing Performance)
    Emcee: Asher French
     

     December 15, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Madisonville North Hopkins High School Talent Show
    MNHHS Talent Show Winners  
     
    First Place:  Mia Bruno (Vocal/Guitar Performance)
    Second Place:  Andrea Matthijssen (Vocal Performance)
    Third Place: Markkeyce Vanlue (Dance Performance) & Nicholas Wilson (Vocal Performance)
    Emcees:  Turner Vaughn and Rachel Carver
     

     December 13, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 West Hopkins Middle School Talent Show
     
    West Middle School Winners
    First Place:  Brayden Vaughn (Vocal Performance)
    Second Place:  Ethan Peyton (Vocal Performance)
    Third Place: Mason McConnell (Comedy Performance)
    Emcee:  Trenton Reed
     

     December 13, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 West Hopkins Elementary School Talent Show
     
    West Hopkins Elementary Winners
    First Place:  Madison Ramage (Vocal Performance)
    Second Place:  Savannah Jo Barnett (Vocal Piano Performance)
    Third Place: Aalycia Stringer and Natalie Martin (Vocal Performance) 
    Emcee: Trenton Reed
     

     December 8, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 West Broadway Elementary School Talent Show
     
    WBES Winners
    First Place:  Karlee Kembel and Jenna Rymal (Vocal Performance)
    Second Place:  Sarah McCoy (Vocal Performance)
    Third Place: Lexi Brown (Vocal Performance)
    Emcee:  Claire Keith
     

     December 7, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 James Madison Middle School Talent Show
     
    JMMS Talent Show Winners
    First Place:  Presley Lutz and Lauren Wooten (Dance Performance)
    Second Place:  Kylee Dame and Annabelle Jones (Vocal and Piano Performance)
    Third Place: tie - Makayla Cummins (Vocal Performance) & Jayda Smith (Vocal Performance)
    Emcees:  Kaitlyn Zieba and Aiden Hawkins
     

     December 1, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Jesse Stuart Elementary Talent Show
     
    JSES
    First Place:  Joscelynn Seales (Vocal Performance)
    Second Place: Starr Springfield (Vocal Performance)
    Third Place: TyZae White (Piano Performance)
    Emcee:  


    November 21, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 South Hopkins Middle School Talent Show
     
    SHMS Talent Show Winners
    First Place:  The Barrel Boys:  Carson Mackey & Colton Browning (Drum Performance)
    Second Place: Leighjaye Barnes (Vocal Performance)
    Third Place:  Katherine Dorris (Dramatic Flag Performance)
    Emcees:  Hilary Curneal and Kaden Groves
     

     November 21, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Pride Elementary Talent Show
     
    Pride
    First Place:  Maggy Weldon and Shawn Marsh (Piano and Vocal Performance)
    Second Place: Reece Jones and Maddie Ziegler (Dance Performance)
    Third Place:  Haylee Blankenship (Vocal Performance)
     

    November 20, 2017
    Congratulations to the winners of the 
    2017-18 Hanson Elementary Talent Show
     
    Hanson Talent Winners
    First Place:  Justin Rodgers (Drum Performance)
    Second Place: Katelyn Rodgers (Piano Performance)
    Third Place: Sydney Skeen (Tap Performance)
     

    Congratulations to the winners of the Hopkins County Schools
    2017 District Talent Show
    Sponsored by the Madisonville Community Collge Lions Club


    High School Division
     
    Winners
    First Place:  Garrett Owen, Dom Garcia, and Dylan Trevathan, Madisonville North Hopkins - Guitar/Drums, Metallica Medley
    Second Place:  Hans Neistrath, Madisonville North Hopkins - Vocal/Guitar, The A Team
    Third Place:  Paige Blakeley, Hopkins County Central - Vocal, Purple Rain
     

    Middle School Division 
     
    Middle Winners
    First Place:  Mikayla Cumminns, James Madison Middle School - Vocal, In My Own Little Corner from Cinderella
    Second Place:  Colton Browning and Carson Mackey (The Barrel Boys), South Hopkins Middle School - Drums, Medley
    Third Place:  Kaiveon Day, Browning Springs Middle School - Drums, Original Day Effect 2.0
      

    Elementary School Division
     
    Elementary
     
    First Place:  Sophia Myers, Grapevine Elementary - Dance, Fight Song
    Second Place:  Xander McCarthy, Jesse Stuart Elementary - Dance, Beat It and Adelyn Boswell, Hanson Elementary - Dance, Bird Set Free
    Third Place:  Chase Brummer, Pride Elementary -  Piano, Medley
     

     
    Congratulations to the winners of the Hopkins County Schools
    2016 District Talent Show
    Sponsored by the Madisonville Community Collge Lions Club
     

    High School Division
     
     
    First Place:  Paige Blakeley, Hopkins County Central - Vocal, Up to the Mountain
    Second Place:  Caanan White, Hopkins County Central - Vocal, Poor Unfortunate Souls
    Third Place:  Hunter Carter, Madisonville North Hopkins - Vocal, Italian Opera
     

    Middle School Division 
     
     
     
    First Place:  Landon Harris, James Madison Middle School - Piano, TV Medley
    Second Place:  Jaxon Winn, South Hopkins Middle School - Vocal/Guitar, Wagon Wheel
    Third Place:  Mia and Alyssa Bruno, James Madison Middle School - Vocal/Guitar, Safe and Sound
     

    Elementary School Division 
     
    Elementary  
     
    First Place:  Paige Cavanah, Jesse Stuart Elementary -  Vocal
    Second Place:  Colton Browning, Southside Elementary - Drums
    Third Place:  Chase Brummer, Pride Elementary - Piano